سخن مدیریت

به نام ایزد منان

شکی نیست که در قرن حاضر، فناوری اطلاعات به عنوان یک رکن اساسی، دارای نقش کلیدی و محوری در توسعه همه‌جانبه جامعه بشری می‌باشد. با استفاده از این فناوری، شرایط زندگی انسانها بهبود یافته، ارتباطات ملی/بین‌المللی تسریع و تسهیل شده، ارائه خدمات به شهروندان گسترش یافته و خلق ثروت در کنار ایجاد ارزش افزوده‌های متعدد، میسر و مهیا شده است. بطور قطع استفاده درست و به جا از این فناوری، زمینه ساز فرصت‌های بیشماری در فعالیتهای اداری، اقتصادی، صنعتی، آموزشی، خدماتی و… در کشور بوده و منشاء خیر و برکت فراوان برای ملت عزیز ما خواهد بود.

لیکن این فناوری نیز مشابه سایر فناوری‌ها، دارای بیماری‌ها، تهدیدات و مشکلات خاص خود می‌باشد که بعضاً با ایجاد اختلال در روند عادی کارها و زمینه‌سازی فعالیتهای مجرمانه (غیرقانونی) در فضای مجازی (سایبری) منجر به بروز حوادث و رخدادهای غیرمترقبه فنی، گرفتاری‌های حقوقی، مشکلات قضایی و تبعات مختلف (شخصی/سازمانی/ملی/بین‌المللی) می‌گردد.

بنابراین مباحثی از قبیل: امنیت اطلاعات، ایمنی سامانه‌ها، حفاظت و صیانت از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی، سنجش کیفیت و کارایی سیستمهای رایانه‌ای، قانون حمایت از پدیدآورندگان محصولات و ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات، رعایت حق مالکیت معنوی (ثبت اختراعات)، صدور گواهی‌های اصالت (ثبت محصول)، بیمه‌‌نامه‌های سایبری و… با تکیه بر انواع استانداردها، دستورالعمل‌ها، متدلوژی‌ها و به‌روش‌های فنی (Best-Practice)، همگی در راستای کاهش مخاطرات و پوشش تعهدات در این حوزه مطرح و عرضه شده‌اند.

طبیعی است که در چنین فضایی، ارائه خدمات آزمایشگاهی با محورهای کلیدی مشتمل بر: تست، ارزیابی، سنجش، پایش، کنترل، نظارت مستمر، ارزشیابی، ممیزی و آزمون‌های دوره‌ای، کمک شایانی به بهبود شرایط و کاهش مخاطرات ذی‌ربط در سطح کشور خواهد نمود و با همین نگاه است که آزمایشگاه امنیت و کیفیت نرم‌افزار ایریانا کیهان با هدف ارائه سرویس‌های فوق‌الذکر و با سرمایه‌گذاری 100% بخش خصوصی کشور در قالب شرکت (سهامی خاص) تاسیس گردیده است.

این آزمایشگاه متعهد به رعایت منشور مشترک اخلاقی با سایر آزمایشگاههای همکار در سطح کشور بوده و همه اشخاص، شرکتها و آزمایشگاههای فعال در نظام صنفی رایانه‌ای، شبکه دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی و واحدهای صنعتی کشور را دوست، همکار و شریک تجاری خود می‌داند و تحت هیچ شرایطی وارد رقابت ناسالم و یا تعاملات غیرمتعارف و غیرسازنده نمی‌گردد.

سخن پایانی اینکه:

                           « اتمام خدمات در آزمایشگاه ایریانا، به معنی پایان یک معامله نیست، بلکه آغاز یک تعهد است »

کیان یزدیان

مدیرعامل و عضو هیات مدیره